Vichta v sauně, aneb metlou ku zdraví

Chcete oživit Vaše saunování a zároveň ho udělat ještě účinnějším? Máme pro Vás jednoduché a dostupné řešení. Vichta. Neboli metla či věník. Jedná se o větve různých dřevin, svázané do malé metličky. Nejčastěji se můžeme setkat s větvemi břízy, používají se ale různé druhy listnatých i jehličnatých stromů. Metly obsahují velké množství účinných látek, používají se k masáži celého těla, ke šlehání, a celkově k léčbě těla i duše. Jsou vhodné do wellness, parních lázní i k saunovým rituálům.

Používání metličky během saunování přináší mnoho výhod. Listy břízy obsahují éterické oleje a silice, vitamín C, provitamín A, a další činné látky, které se uvolňují z rozdrcených listů. Dochází tak nejen k uvolňování do ovzduší, díky čemuž je lze inhalovat, ale pomocí šlehání jsou látky přenášeny také na kůži, kterou zanechávají jemnou, hebkou a mladistvou. Silice obsažené v bříze jsou antiseptické, dezinfekční a mají antivirové účinky. Zároveň působí pozitivně na imunitu, kterou posilují. Větve také očišťují kůži, zrychlují hojení drobných ran a škrábanců, a mají celkově uklidňující účinek. Pára z metly pak způsobuje silné rozšíření průdušek, čímž podporuje provzdušňování plic a lepší dýchání. Díky šlehání se navíc na kůži přivede více tepla, čímž se rozproudí krevní oběh a dochází k lepšímu prokrvení těla.

Zároveň použitím metličky dochází k lepšímu proudění vzduchu v sauně, příjemnému provonění sauny a vypouštění éterických látek do ovzduší. Můžete si tak dopřát nejen zábavnou proceduru, ale také aromaterapii.

Silice a vitamíny

Listy obsahují éterické oleje a silice, vitamín C, provitamín A a další činné látky. Silice působí protizánětlivě, jsou dezinfekční a antiseptické.

Zdravější kůže

Větve metličky očišťují kůži, zrychlují hojení drobných ran a škrábanců, a mají protizánětlivé účinky. Zanechávají kůži hebkou, jemnou a mladistvou.

Lepší dýchání

Pára z metly je bohatá na éterické oleje, které se uvolňují z rozdrcených listů. Způsobuje tak silné rozšíření průdušek, čímž podporuje provzdušňování plic a lepší dýchání.

Krevní oběh

Šlehání metlou přivádí na kůži více tepla. To dokáže rozproudit krevní oběh, a dochází celkově k lepšímu prokrvení těla.

Vichta v různých podobách

"Metla může nabývat různých podob. Lze ji pořídit jako čerstvou, nebo sušenou. Máme také na výběr z různých listnatých i jehličnatých dřevin. K dostání jsou například metly dubové, lipové, olšové, metla z břízy, javoru nebo jeřabin. Setkat se můžeme dokonce i s metlou z kopřivy."

Aby dřevina dosahovala těch nejlepších vlastností, bývá zpravidla natrhána v určitých měsících, kdy je ve dřevě stromu obsaženo nejvíce účinných látek. Metla pak může mít dvě podoby. Lze využít čerstvě natrhaných větví, ze kterých se váže metla čerstvá. Takovou je vhodné použít ihned, bez napařování, které by ji mohlo rozmočit. Pro vytvoření sušené metly jsou větve natrhány, a poté prochází procesem sušení, díky čemuž si zachovají všechny požadované vlastnosti. Vysušenou metlu je ale třeba před použitím namočit, díky tomu se větve znovu rozvinou a získají potřebnou pružnost. Vhodné je ponořit metličku na 10-20 minut do studené vody, a potom na 1-3 minuty do vody horké.

Metla může být vyrobena z různých dřevin. Přestože základní účinky jsou pro většinu z nich společné, každá navíc obsahuje specifické látky, které jsou pro ní typické. Proto se účinky použití metlí z různých dřevin mohou lehce lišit. Dubová metla rozšiřuje průdušky a napomáhá při odstranění bolestí hlavy, je tak nejvhodnější při nachlazení. Olšovou metlu je doporučeno používat při loupání v kloubech, eukalyptovou zase při rýmě a bolestech v krku. Můžeme se setkat ale také s metlou jedlovou, jalovcovou, kopřivovou, s metlou z jeřabin a dalšími.

Jak na paření s metlou?

Použití metličky se může zdát jednoduché, odborníci by však nesouhlasili. Napařování s metlou je často považováno za umění, při kterém je třeba respektovat zavedená pravidla a postupy. Pokud plánujete metličkování využívat, doporučujeme dodržovat minimálně následující pravidla. Šlehání by mělo probíhat zásadně v rukavicích, jelikož se mohou na rukou tvořit mozoly. Metla by neměla být vlhká, ale je potřeba ji při saunování občas smáčet, aby neztrácela svou pružnost. Při vyšších teplotách, cca nad 60°C, je pak nutno s metlou zacházet velmi opatrně, jelikož pára může silně popálit kůži. Důležité je brát na vědomí, že všechny pohyby musí být jemné. Větve by se měly těla dotýkat jen zlehka, smyslem napařování s metlou není působit bolest, ale naopak si saunování ještě zpříjemnit.

"Pohlazování, pošlehávání, pomrskávání, tření nebo zábal. Pro paření s metlou lze využít různé techniky."

A jak takové paření metlou vlastně probíhá? Při šlehání je nejvhodnější ležet na břiše, s rukama podél těla. Z počátku je prováděno jemné “pohlazování”, kdy se metla vede pomalu od krku až patám a naopak. Větve kloužou po stranách těla, přes boční části pánve, bedra a lýtka až k chodidlům. Lze využít různé techniky paření, jako jsou například roztahování, pošlehávání, pomrskávání, tření či zábal.

Pro provedení zábalu je vhodné pomocí zvednuté metly nabrat horký vzduch, a jemně ho pomocí rukou přiložit k tělu na 1-3 sekundy. Tato metoda je obzvláště vhodná při traumatech, bolestech svalů nebo po fyzické zátěži. Pokud trpíte bolestmi v křížích, doporučuje se technika roztahování, při které se obě metly přiloží na kříže, a jsou vedeny po těle do opačných stran, jedna k chodidlům, druhá k zátylku. Technika pošlehávání se pak provádí rychlými šlehavými pohyby po celém těle, a správně měla být zakončena lehkým pohlazením. Velmi podobná, ovšem intenzivnější technika, je tzv. pomrskávání, při které se metla zvedá do vzduchu, kde se pomocí ní zachycuje horký vzduch.

Pokud se Vám při slovech pošlehávání a pomrskávání dělá nevolno, máme pro Vás méně děsivou alternativu. Jedná se o velmi jemnou techniku paření, známou pod názvem “tření”. Při něm se dlaní jedné ruky tlačí na listí, kterým se postupně tře celé tělo. Trup se tře všemi směry, končetiny podélně.

 

Použití metličky v sauně znamená nejen zajímavou změnu Vašich saunovacích návyků, ale zároveň může přinést spousty pozitivních účinků. Kromě vlivu na Vaše zdraví či možnosti aromaterapie nabízí také prostor pro zavedení nové tradice. Promasírujte celé tělo, rozprouděte krev a inhalujte vonné esence. Nejlépe ve dvou.

Aby bylo napařování s metličkami co nejpříjemnější, doporučujeme se důkladně seznámit se všemi pravidly a technikami. Díky tomu si proceduru užijete naplno, a předejdete tak případným újmám na zdraví.

Foto použito ze stránek saunafest.cz

NAHORU