Poznejte kamna SaunaMaster

Navštívili jste někdy saunový ceremoniál vedený zkušeným sauna masterem? Větrné a parní nárazy, aromaterapie, mluvené slovo s konkrétním příběhem... To zná každý milovník sauny! I přes tradičnost a autentičnost ceremoniálů s obsluhou však existují limity, které je nutné respektovat pro ochranu zdraví ceremoniáře. Řešení? Saunová kamna, která ovládají procesy ceremoniálů a neznají limity.

Topidlo SaunaMaster bylo vyvinuto především pro bezobslužný provoz ceremoniální sauny. Svou premiéru zažilo na pražském stavebním veletrhu For Arch v září 2017, kdy jej představil majitel firmy Sauny Salus pan Vlastimil Sládek. Právě z dílny jeho firmy kamna pocházejí a zde také probíhá jejich výroba.

„Základní myšlenkou vzniku byla možnost provádění ceremoniálů bez přítomnosti pravého sauna mastera.“

Kamna Salus SaunaMaster jsou navržena jako originální atrakce wellness provozů. Základní myšlenkou vzniku byla možnost provádění ceremoniálů bez přítomnosti pravého sauna mastera, který má tuto činnost zpravidla na starosti. Při jejich výrobě si klademe za cíl  pomoci provozovatelům sauny při provádění ceremoniálů, jako zpestření klasického saunování. 

Díky svému provedení, funkcím a materiálům jsou kamna vhodná pro většinu typů saun. Uplatnění najdou jak ve finské, tak v bylinné či aroma sauně. Ve spojení s parním generátorem je lze využít i v saunách využívajících parních nárazů a v biosaunách. Díky speciální úpravě použitých materiálů jsou odolná proti vlivu soli, a proto se hodí i do saun obohacených o sůl či o její generátor.

Popis a parametry

Volně stojící kamna SaunaMaster mají velmi robustní provedení zajišťující potřebnou stabilitu. Vnější plášť z nerezové oceli je povrchově upraven práškovým lakováním. Madla mohou být v provedení z bukového, cedrového nebo abachi dřeva. 

Základní technická data

  • Doporučený příkon: 4,5—12 kW
  • Napájení: 400 V 3+PE+N AC 50 Hz
  • Hmotnost: 150 kg včetně kamenů
  • Šířka: 1270 mm
  • Výška (po madlo / po vahadlo): 890/1690 mm
  • Hlobuka: 620 mm

Technické řešení

Topidlo SaunaMaster má řadu volitelných funkcí a lze je vyrobit na základě individuálních požadavků. Jeho výbava proto není vždy stejná, ale odráží konkrétní požadavky zákazníka. Můžete zvolit například vybavení parním generátorem pro tvorbu mlhy v parních saunách, aromapumpou pro provádění aromaterapie, světelnou technikou pro chromoterapii nebo vzduchotechnikou a tlakovými ventilátory pro větrné nárazy.

„Jednotlivé prvky výbavy si tak upřesníte s dodavatelem při zadání objednávky.“

Výbavu kamen pro konkrétní saunu je ideální konzultovat s našimi odborníky, kteří doporučí optimální konfiguraci. Jednotlivé prvky výbavy si tak upřesníte s dodavatelem již při zadání objednávky. Na základě těchto informací se pak tvoří individuální cenová nabídka, která odráží technologickou náročnost výroby a zvolených prvků.

Provozní cena a ceremoniální režim

Po zapnutí se kamna rozsvítí a spustí se zahřívání, které rozpohybuje vahadlo (těžní věž i těžařskou pumpu). Po zahřátí dochází ke zkrápění kamenů či proudění horkého vzduchu s párou. Další úkony záleží především na výbavě kamen. 

„Díky snadnému nastavení splňují kamna požadavky na provoz bezobslužné ceremoniální sauny, v níž předem naplánovaný ceremoniál probíhá již bez asistence obsluhy.“

Ovládání je snadné a intuitivní, probíhá prostřednictvím řídicí jednotky sauny s dotykovým displejem, na němž lze individuálně nastavit požadovaná specifika: požadovanou délku ceremoniálu, propojení se světelnou terapií, parní a větrné nárazy včetně intenzity, vstřikování esencí, volbu hudby a jiné. 

Nastavit je možné i jednotlivé časové kroky, které stanoví pořadí a čas pro zvolené úkony. Díky snadnému nastavení splňují kamna požadavky na provoz bezobslužné ceremoniální sauny, v níž předem naplánovaný ceremoniál probíhá již bez asistence obsluhy. V žádném případě se však nejedná o plnohodnotnou náhradu klasických saunových ceremoniálů, kdy vás celým rituálem provádí proškolený personál. 

Lidský faktor nahradit nelze. Živý sauna master saunující osoby provází celým ceremoniálem. Pomocí různých ručníků provádí fyzicky parní a větrné nárazy, zajišťuje aromaterapii apod. Saunové topidlo se sice dokáže postarat o teplý a vlhký vzduch, světelnou terapii, parní nárazy či dávkování esencí, osobní kontakt a mluvené slovo ale nahradit nedokáže. I přes tradičnost a autentičnost ceremoniálů s obsluhou však existují limity, které je nutné respektovat. Jedná se především o maximální počet saunových rituálů, které ceremoniář dokáže provést. Ze zdravotních důvodů je nutné nepřekračovat dva až tři ceremoniály denně. 

Kamna SaunaMaster toto omezení nemají, a tak je lze v případě požadavku návštěvníků provádět téměř celý den v požadovaných intervalech. Topidlo SaunaMaster si neklade za cíl úplné nahrazení tradičních ceremoniářů, jde pouze o možnou alternativu ke klasickým saunovým ceremoniálům. Využití najdou v saunových provozech s pravidelným prováděním rituálů, ale i v saunách, kde k dispozici lidského sauna mastera vůbec nemají. Jak již bylo řečeno, řídicí jednotkou se dá vše jednoduše naprogramovat přesně tak, jak to návštěvníci saunového provozu požadují. Kamna se pak postarají jak o teplý a vlhký vzduch, tak o parní nárazy, vizuální atrakce či hudbu.

Orientační provozovací cena

Jelikož se jedná o zakázkovou výrobu, pohybují se ceny bez DPH od 150 000 Kč (základní provedení) až po 690 000 Kč (realizace z ušlechtilých materiálů). Vše je otázka dohody se zákazníkem.

Kamna SaunaMaster si můžete prohlédnou na našem e-shopu, doporučujeme však konzultaci s odborníky na naší prodejně. Pokud vás zajímá více, neváhejte se na nás obrátit, rádi vám vše vysvětlíme a poradíme.

GALERIE

NAHORU